“Віра і свобода”: УКУ та Університет Нотр-Дам розпочали спільний проект про роль релігії у розбудові суспільства

29 червня в Українському католицькому університеті відбулося вручення нагороди Університету Нотр-Дам (США) Президенту УКУ Митрополиту-Архиєпископу Філадельфійському Владиці Борису Ґудзяку, де також було представлено проект “Віра і Свобода” –  який має поглибити багаторічну співпрацю між Університетами.

«Ми хочемо відзначити архієпископа та його команду за видатну роботу –  заснування Українського католицького університету. За дуже короткий час вони створили університет, який відстоює ідеали і нашого університету, який здійснює визначну роботу у сфері освіти, суспільної справедливості та пастирської опіки потреб нужденних. Ми відзначаємо університет у країні, яка пережила дегуманізацію, репресії, які особливо стосувалися Церкви. Цей же університет став символом надії», — сказав президент Університету Нотр-Дам Джон Дженкінс, який приїхав на церемонію вручення.

Крім того, під час церемонії було підписано Меморандум про співпрацю між двома освітніми інституціями і найближчою спільною ініціативою має стати проект “Віра і свобода”, що покликаний вивчати роль релігії у розбудові громадянського суспільства. Цей проект був запрезентований під час наукового симпозіуму “Віра і свобода: релігія та громадянське суспільство у Центральній та Східній Європі”, який став завершальною частиною церемонії вручення нагороди Університету Нотр-Дам.

“Завдяки проекту ми спробуємо з усією академічною ретельністю поставити питання щодо ролі різних релігійних груп – римо та греко-католиків, православних, мусульман, євреїв та інших у Центрально-Східній Європі. Нам важливо запустити процес досліджень про те, як релігія та її представники впливають на розвиток сучасних суспільств”, – зауважив Вільям Донаху, керівник Інституту європейських студій Нановіка під час симпозіуму.

Вільям Донаху також додав, що Нотр-Дам може багато почерпнути з досвіду УКУ. Адже Український католицький університет встановив тісні екуменічні зв’язки з православною та іншими церквами в Україні. Крім того, спільнота Університету брала активну участь у Революції Гідності, сміливо виступивши на захист демократії та людської гідності, підсумував директор Інституту Нановіка.

Проректор з призначення і місії УКУ Мирослав Маринович, один із промовців на симпозіумі, зауважив, що “колишній комуністичний режим, який так і не був засуджений і покараний, в кінцевому результаті перевтілився у режим Путіна, що породив антикультуру агресії та обману. Цей режим не може змагатися з іншими у сфері культури та технологій, тому намагається перемогти на полі брехні, ненависті та насилля –  і на разі їм вдається тріумфувати на цьому шляху”.

“Цілком зрозуміло, що світова спільнота поки не знайшла протиотрути від цієї проблеми, – констатував Мирослав Маринович. – Як ми можемо допомогти Господу у процесі відкриття цього факту для інших народів?

За словами Вільяма Донаху проект “Віра і свобода” спробує дати відповідь на це запитання. Цей проект також спрямований на боротьбу з тими релігійними лідерами та групами, які підживлюють радикальний націоналізм, “який займає дуже ксенофобську позицію щодо Іншого”.

Нагадаємо, що проект “Віра і свобода” став можливим в результаті багаторічної та продуктивної співпраці між УКУ та Університетом Нотр-Дам, яка розпочалася у 2003 році, коли УКУ долучився до ініціативи щодо створення консорціуму CUP (Catholic Universities Partnership). Цей проект спрямований на переосмислення та відновлення католицької вищої освіти у сучасній культурі. Крім того, за 15 років співпраці майже 30 науковців та працівників УКУ взяли участь у семестрових, місячних та короткострокових стажуваннях в Інституті європейських студій Нановіка. З іншого боку, майже кожного року випускники Нотр-Даму стають волонтерами на Літніх англомовних школах УКУ, а також навчають англійської студентів УКУ під час навчального року. Варто також згадати, що у 2013 році під час Революції Гідності Президент Університету Нотр-Дам отець Джон Дженкінз висловив публічну підтримку спільноті УКУ та усім протестувальникам у відповідь на брутальне застосування сили тодішньою українською владою на Майдані Незалежності.

Гриниха Андрій
Фото: Лесик Урбан

WordPress Video Lightbox Plugin